واشر سرسیلندر ابزاری است که سبب جفت شدن بلوک موتور با سرسیلندر می‌شود و سیلندرها را می‌پوشاند. این واشر در واقع بین سرسیلندر و بلوک موتور قرار دارد این واشر نه تنها شامل فشار انفجارهای کنترل شده درون سیلندرها است بلکه سیلندرها، روغن و کانال‌های خنک کننده را از یکدیگر جدا می‌کند.

واشر سرسیلندر چیست؟

واشر سرسیلندر ابزاری است که سبب جفت شدن بلوک موتور با سرسیلندر می‌شود و سیلندرها را می‌پوشاند. این واشر در واقع بین سرسیلندر و بلوک موتور قرار دارد این واشر نه تنها شامل فشار انفجارهای کنترل شده درون سیلندرها است بلکه سیلندرها، روغن و کانال‌های خنک کننده را از یکدیگر جدا می‌کند. واشر سرسیلندر علاوه بر آب بندی قسمت احتراق موتور برای به گردش درآمدن صحیح روغن و خنک کننده ضروری است. از وظایف اصلی این قطعه این است که به خودرو اجازه می‌دهد تا نیروی کافی برای حرکت به جلو تولید کرده و همچنین با هدایت گازهای مضر از طریق سیستم اگزوز، آنها را از محفظه احتراق خارج کند. این واشر در وسایل نقلیه مدرن از چندین لایه از مواد فولادی که با الاستومر در هم آمیخته شده است، ساخته شده است و باعث دوام بیشتر آن می‌شود.

 وسایل نقلیه تولید شده در گذشته مجهز به واشرهای متشکل از گرافیت یا آزبست بودند. در مقایسه، واشرهای امروزی بهتر هستند، زیرا در مقابل واشرهای تولید شده در آزبست، کمتر در معرض نشت هستند و خطرات سلامتی زیادی ندارند. واشر سرسیلندر ممکن است به دلیل افزایش کارکرد و یا در اثر گرم شدن بیش از حد از کار بیفتند. معمول‌ترین نشانه خرابی واشر، نشت مایع خنک کننده به داخل سیلندر است که به اصطلاح می‌گویند موتور آب و روغن قاطی کرده است. نشت مایع خنک کننده به داخل سیلندرها می‌تواند به موتور آسیب برساند و مبدل کاتالیزوری را از بین ببرد.

واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر

علائم خرابی واشر سرسیلندر

موتور برای کار کردن به سه مایعات حیاتی متکی است: سوخت، خنک کننده و روغن موتور. در صورت خرابی واشر سرسیلندر، کلیه مایعات ممکن است به داخل محفظه احتراق وارد یا خارج شوند. در صورت خرابی واشر ممکن است به چند مورد یا همه موارد زیر برخورد کنید:

1- گرم شدن بیش از حد موتور که ناشی از کمبود یا کاهش مایع خنک کننده است. همچنین در اثر ورود هیدروکربن‌ها به سیستم خنک کننده نیز این شرایط ایجاد می‌شود.

2- دود سفید، آبی یا خاکستری که نشان می‌دهد که ماده خنک کننده یا روغن وارد محفظه احتراق شده است.

3- از دست دادن قدرت موتور

4- روغن تغییر رنگ یافته به صورتی که رنگ به شکل شکلات شیری نشان می‌دهد که نتیجه مخلوط شدن مایع خنک کننده با روغن در موتور است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید