مشکلات رایج سیستم تعلیق ، سیستم تعلیق خودرو برای به حداکثر رساندن اصطکاک بین سطح جاده و لاستیک خودرو، افزایش راحتی مسافر و ایجاد ثبات فرمان طراحی شده است. سیستم تعلیق خودرو طی این سالها بسیار پیشرفت کرده و وسایل نقلیه مدرن از سیستم های تعلیق پیشرفته تری نسبت به گذشته برخوردار هستند. با وجود تمام پیشرفت ها در سیستم های تعلیق، هرچند گاه و بیگاه مشکلاتی رخ می دهد. اجزای سیستم تعلیق، از جمله فنرها، کمک فنرها (یا تکیه گاه برخی وسایل نقلیه)، میله های ضد غلتک، بازوهای کنترل و سایر قطعات مانند نیروهای رزمی هستند که در خطوط مقدم خدمت می کنند: آنها روزانه از خیابان های چاله دار، مسیرهای راه آهن، باران کوبیده می شوند، برف، نمک جاده، شن، هر نوع خاک مواجه می شوند.

در این شرایط، تقریباً هر قسمت از سیستم تعلیق می تواند در اثر سو استفاده سالها آسیب ببیند یا فرسوده شود. چگونه می توانید تشخیص دهید که مشکلی در سیستم تعلیق خودرو شما وجود دارد؟ تعدادی از علائم و صداها وجود دارد که باید هشدار باشید. در اینجا چند مورد معمول وجود دارد که اگر تعلیق شما نیاز به تعمیر دارد، ممکن است با آن روبرو شوید:

تراز نبودن چرخ ها

ممکن است در صورت وجود مشکلی در سیستم تعلیق ، به چرخ های خود فکر نکنید، اما باید این کار را انجام دهید. چرخ ها باید در جهت درست قرار بگیرند (به معنای واقعی کلمه) و برای انگشتان پا ، کمبر و کاستور تراز شوند. اگر اینگونه نباشد، وقتی مستقیم می روید فرمان شما متمرکز نخواهد شد و ساییدگی لاستیک افزایش می یابد. چرخ ها توسط چاله ها و حاشیه ها از تراز خارج می شوند، اما تراز شدن چرخ ها باعث برطرف شدن فنرهای آسیب دیده، بازوها یا سایر قسمت هایی که روی تراز می شوند، نمی شود. هنگام خرید تایرهای جدید، بهتر است تراز را بررسی کنید تا مشکلات سیستم تعلیق عمر آج را کوتاه نکند.

کمک فنر

آنها را باید واقعاً “میراگر” نامید و هنگام فرسودگی، باید متوجه شدید که پس از دست انداز شدن و لرزش زیاد در جاده های ناهموار بیشتر خواهید شد، زیرا آنها نمی توانند لاستیک های روی سنگفرش را نگه دارند. شوک ها حاوی مایعی هستند که تندرست را کاهش می دهد و هنگامی که شروع به نشت می کنند، عملکرد سیستم تعلیق بدتر می شود.

بیشتر بخوانید »»» مشکلات رایج ماشین

پایه های محکم

اگر سیستم تعلیق وسیله نقلیه شما به جای کمک فنر دارای پایه های محکم باشد، صدای کوبیدن هنگام عبور از دست اندازها علامت رایج مشکل است. مونتاژ قدم زدن یکی از عناصر حیاتی سیستم تعلیق در بسیاری از اتومبیل ها، کامیون ها و SUV ها است، بنابراین اگر مشکوک به مشکلی هستید، بلافاصله به مکانیک خود مراجعه کنید. اگر این قسمت مهم از سیستم تعلیق شما از کار بیفتد، ممکن است نتوانید با خیال راحت ماشین خود را رانندگی کنید.

فنر

فنرهای شما قسمت مهمی از سیستم تعلیق ماشین شما هستند. آنها همانهایی هستند که وزن اتومبیل را تحمل می کنند و در هنگام سایش می توانند افتادگی یا شکستگی پیدا کنند. اگر ماشین شما در سطح زمین قرار دارد اما یک گوشه از گوشه های دیگر کمتر است ، این نشانه خراب شدن فنر است. برای تأیید نشانه بصری می توانید ارتفاع گوشه ها را اندازه بگیرید. همچنین ممکن است صداهای جمع شده از روی دست اندازها را بشنوید و ممکن است ماشین با اطمینان از پیچ خارج نشود زیرا فنر آسیب دیده نمی تواند وزنی را که تحمل می کند کنترل کند.

جمع بندی

خب به بخش پایانی این مقاله رسیدیم. همانطور که گفته شد مشکلات رایج سیستم تعلیق میتواند مربوط به تراز نبودن چرخ ها، کمک فنر و … باشد. امیدواریم از خواندن مقاله لذت کافی برده باشید. همچنین اگر به خدمات خودروبری نیاز داشتید با شماره زیر تماس بگیرید.

مشکلات رایج سیستم تعلیق

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید