سنسور اکسیژن خودرو

راننده خودرو برای اینکه بتواند یک رانندگی به دور از خطر و دردسر داشته باشد، باید از وضعیت فنی بخش های مختلف خودرو باخبر باشد. این گزارش ها را در خودرو های انژکتوری توسط سنسورها ارسال می شود. گزارش هایی که توسط سنسور ها ارسال می شود، به راننده کمک می کند تا به راحتی، شرایط فنی خودرو را از داخل کابین بررسی نماید و از پیاده شدن مداوم راننده جهت بررسی بخش های مختلف خودرو جلوگیری کند. این گزارش ها شامل اطلاعاتی مانند وضعیت روغن موتور، بنزین و باد لاستیک ها هستند. هر یک از بخش های خودرو، سنسور مختص خود را دارد که اطلاعات آن را به کامپیوتر خودرو ارسال می کنند. یکی از سنسور های مهم خودرو که وظایف مهمی را بر عهده دارد و اطلاعات ارائه شده توسط آن حیاتی هستند، سنسور اکسیژن است. اکنون می خواهیم مطالب بیشتری را درباره این قطعه مهم و حیاتی خودرو بخوانیم.

سنسور اکسیژن چیست؟

حسگر اکسیژن که با نام سنسور لامبدا نیز شناخته می شود، یک قطعه الکترونیکی در خودرو است و وظیفه اش، اندازه گیری میزان اکسیژن سوخت یا گاز است. حسگر اکسیژن یکی از مهم ترین سنسور های خودرو است. این سنسور در ورودی مسیر اگزوز نصب می شود و میزان اکسیژن موجود در گاز های خروجی از موتور را مورد اندازه گیری قرار می دهد. اکسیژن موجود در گاز های خروجی از خودرو، در حقیقت میزان اکسیژن سوخته نشده در فرایند احتراق موتور را مشخص می کند. بنابراین این اتفاق، نشان دهنده احتراق ناقص و درصد نامناسب مخلوط سوخت و هوا در موتور است. حسگر اکسیژن اطلاعات خود را در قالب گزارش به صورت سیگنال های قابل خواندن (تغییر ولتاژ 1 تا 9 ولت) به کامپیوتر خودرو یعنی ECU ارسال می کند و ECU با پردازش این گزارش ها و در صورت وجود اکسیژن زیاد در گاز های خروجی خودرو، تنظیمات لازم را در سیستم سوخت رسانی با تغییر زمان پاشش انژکتورها، انجام می دهد. به این ترتیب که در صورت رقیق بودن سوخت، زمان پاشش را افزایش داده و در صورت غلیظ بودن آن، این زمان را کاهش می دهد. به این ترتیب وظایف سنسور اکسیژن را می توان به صورت زیر بیان کرد:

  • تاثیر در کاهش مصرف سوخت
  • تاثیر در کاهش سطح آلایندگی خودرو
  • تاثیر در بهبود احتراق و افزایش راندمان موتور

انواع سنسور اکسیژن و ساختار آن

  • بدنه سرامیکی یا چینی
  • الکترودهای پلاتینیومی
  • غلاف با جنس دی اکسید زیرکونیوم
  • المنت گرم شونده

معرفی چند سایت خوب در زمینه امداد خودرو

سایت اول  : امداد خودرو ابراهیمی 

امداد خودرو ابراهیمی فعالیت خود را در شهر کرج منعطف کرده است و همشریان محترم شهر کرج میتوانند با تماس با ایشان در سریع ترین زمان ممکن خدمات خودرویی حمل و نقل و جایجایی را دریافت نمایید. برای اینکار کافیست کلمه امداد خودرو کرج را جستجو نمایید.

سایت دوم : خودروبران آرش

خودروبران ارش اسدی یکی از قدیمی های امداد خودرو میباشد که در شهر تبریز فعالیت میکند برای اینکه با خدمات این مجموعه آشنا شوید کافیست خودروبر تبریز را جستجو نمایید.

سایت سوم : امداد خودرو مرصادکار

سایت امداد خودرو تبریز مرصادکار یکی از سریع ترین خودرو بر های واقع در شهر تبریز میباشد که خدمات حمل و نقل سریع خودرو در شهر تبریز را برعهده دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید