سرسیلندر چیست و بخش های مختلف آن


سرسیلندر چیست ؟

همان گونه که از اسم سرسیلندر مشخص است قسمتی از بلوک سیلندر می باشد . در صورتی که به بلوک سیلندر بدون قطعات جانبی دقت فرمایید به قطع متوجه می شوید که سطح فوقانی آن ، باز است . سرسیلندر این سطح را می پوشاند و داخل سیلندرها محفظه‌ احتراق را تشکیل می‌ دهد . این قطعه‌ فلزی که از اجزای ثابت موتور می باشد و بر روی بلوک سیلندر پیچ شده است به غیر از عایق ‌بندی سیلندر وظیفه‌ ممانعت از خروج گازها از سیلندرها را به جهت احتراق مناسب مخلوط سوخت و گاز را عهده دار است . همچنین نا گفته نماند که سرسیلندر تزریق موقت سوخت را در زمان مناسب به درون سیلندر و خروج دود از محفظه‌ احتراق را امکان پذیر می ‌کند .

بنابراین در این صورت سرسیلندر دارای مجاری مختلف در جهت تزریق سوخت و آب ، و در نهایت خروج دود و ورود هوا می باشد . این قطعه ی مهم از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از :

– محل قرار گرفتن و بسته شدن شمع ‌ها ، که این قسمت نسبت به نوع سرسیلندر در سطوح جانبی یا فوقانی آن تعبیه شده است .

– اسبک‌ ها ، گیت‌ های سوپاپ‌ ها ، سیت سوپاپ‌ ها ، میل سوپاپ و فنرها که در جهت سوار شدن سوپاپ‌ ها روی سرسیلندر در محل مخصوص خود تعبیه شده اند .

– مجاری آب و روغن .

– مانیفولد‌ها که شامل پنجه اگزوز و لوله‌های ورود سوخت به داخل سیلندر شده اند .

– محل بسته شدن ترموستات .

پس بنابراین میتوان گفت ارتباط قطعات بسیاری با موتور از راه سرسیلندر میسر می ‌شود . قطعاتی که در عملکرد موتور و کیفیت این عملکرد نقش بسزایی دارند. این قطعات عبارتند از سوپاپ‌ ها ، بادامک ‌ها ، میل سوپاپ و میل بادامک‌ ها ، کارتر و شمع‌ها و متعلقات آنها می باشند .

در صورت تمایل به مشاهده و مطالعه دیگر مقالات آموزشی ما به بخش ( اخبار امدادرسانی خودرو ) مراجغع فرمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید