دیر روشن شدن موتور ماشین ، زمانی که شما سوار ماشین میشوید شروع به استرات زدن میکنید که معمولا سریعا روشن می شوید. زمانی ماشین دیر روشن می شوید که هوا سرد باشد. گاهی اوقات دلیل دیر روشن شدن موتور ماشین سردی هوا نیست. در ادامه مقاله قصد داریم به دلایل این موضوع اشاره کنیم، پس با ما همراه باشید.

آیا ماشین شما برای راه اندازی تقلا می کند؟ در اینجا دلایلی وجود دارد که ممکن است ماشین شما کند استارت بزند

  • سیم کشی خراب است
  • استارتر فرسوده
  • مشکلات سیستم شارژ
  • باتری خراب است

سیم کشی خراب

استاردتر شما برای کارکرد صحیح به 2 سیم نیاز دارد. سیم بزرگ مستقیم از باتری شما کار می کند و همیشه برق را برای استارت شما تأمین می کند. سیم کوچکتر دیگر سیگنالی است از زمانی که کلید خود را روشن می کنید و به شروع کننده می گویید که درگیر شود و از تمام توان موجود در باتری استفاده کند.

اگر هرکدام از سیمها اتصال ضعیفی دارند یا خراب، ممکن است سیگنال ضعیف یا قدرت کافی برای روشن شدن ماشین شما را بدهند. بعضی اوقات این مسئله باعث می شود ماشین شما سخت شروع شود اما پس از شروع کار خوب کار می کند. در این صورت می توانید سیم ها را تعویض یا اتصالات را تمیز کنید.

بیشتر بخوانید »»» مشکلات رایج ماشین

دیر روشن شدن موتور ماشیناستارتر فرسوده

دیر روشن شدن موتور ماشین ، همچنین ممکن است به دلیل فرسوده بودن استارت اتومبیل، سرعت کندی در راه اندازی داشته باشید، مسئله مشترکی که باعث دردسر شما خواهد شد، یعنی چرخاندن ماشین شما. هنگامی که کلید خود را می چرخانید، یک آهنربای الکتریکی چرخ دنده استارت را وادار می کند تا دندان های چرخ فلک شما را درگیر کند.

حرکت دنده استارت به جلو به داخل چرخ لغزش کشیده می شود و همچنین تماس های الکتریکی را درگیر می کند که به موتور استارت نیرو می دهد، چرخ دنده استارت را می چرخاند و موتور شما را روشن می کند.

کنتاکت های الکتریکی که موتور استارتر را تأمین می کنند، می توانند به مرور زمان فرسوده شوند، زیرا جریان زیادی از آنها عبور می کند و چرخش موتور استارتر است. با کم شدن این تماس ها، انرژی کمتری به موتور استارت شما منتقل می شود و باعث می شود سرعت چرخش آن کندتر شود و راه اندازی وسیله نقلیه شما سخت تر شود. در این حالت، هنگامی که ماشین شما روشن نمی شود، ممکن است برای حل مشکل نیاز به یک استارت جدید برای وسیله نقلیه خود داشته باشید.

مشکلات سیستم شارژ

ما قبلاً در مورد اینکه چگونه استارت شما از باتری اتومبیل شما تأمین می شود صحبت کردیم اما باتری ماشین شما از سیستم شارژ خودروی شما تأمین می شود. اگر وسیله نقلیه شما به دلیل بد بودن دینام یا الکترونیکی کنترل نامناسب، باتری را به درستی شارژ نمی کند، ممکن است باتری شما در وضعیت خوبی باشد اما به آرامی شارژ خود را از دست می دهد تا جایی که نمی تواند استارتر را تأمین کند.

هنگامی که موتور شما در حال کار است دینام شما باید بین 13.5 تا 14.5 ولت باشد که می توانید آن را در ترمینال های باتری خود آزمایش کنید. اگر این ولتاژ کمتر باشد، ممکن است در سیستم شارژ خود مشکلی داشته باشید.

دیر روشن شدن موتور ماشینباتری خراب

دلیل متداول دیگر اینکه شما در شروع کار با کندی کار می کنید این است که ماشین شما باتری ضعیفی دارد و نیاز به تعویض دارد. باتری موجود در وسیله نقلیه شما از یک واکنش شیمیایی بین سرب و اسید سولفوریک استفاده می کند تا الکتریسیته مورد استفاده برای راه اندازی وسیله نقلیه شما و برای روشن کردن چراغ ها و لوازم جانبی در هنگام کار نکردن خودرو ایجاد شود. این واکنش شیمیایی بین سرب و اسید سولفوریک مقدار مشخصی جریان ایجاد می کند و هرچه باتری بزرگتر باشد، می تواند جریان بیشتری تولید کند.

دیر روشن شدن موتور ماشین ، باتری های خودرو در “آمپرهای Cold Cranking” درجه بندی می شوند. هرچه درجه بندی بالاتر باشد، باتری می تواند انرژی بیشتری تولید کند. اگر یک باتری 700 آمپر میل لنگ سرد (CCA) درجه بندی شده باشد، این بدان معنی است که درصورت 0oF، واکنش شیمیایی داخل آن می تواند 700 آمپر را برای 30 ثانیه تولید کند. با گذشت زمان، شارژ و تخلیه مداوم باتری باعث خسارت صفحات سربی داخل آن می شود و باعث خورده شدن آنها می شود و واکنش شیمیایی کمتر می شود. دما همچنین بر سرعت واکنش شیمیایی در باتری تأثیر می گذارد ، بنابراین باتری کرم در هوای سرد بیشتر قابل توجه است.

بیشتر بخوانید »»» مشکلات رایج سیستم تعلیق

فرسودگی باتری

با فرسودگی باتری، انرژی کمتری برای استفاده از موتور استارت تولید می شود و باعث می شود سرعت آن کمتر بچرخد و ماشین شما در راه اندازی دچار مشکل شود. شما می توانید باتری خود را با اندازه گیری جریان خاموش شده در حالی که می خواهید وسیله نقلیه خود را روشن کنید اندازه بگیرید. اندازه گیری میزان خروجی باتری خود ابزاری خاص را می طلبد ، اما انجام آن نسبتاً ساده است.

بسیاری از فروشگاه های لوازم یدکی تجهیزات مناسبی دارند و میزان باتری شما را به صورت رایگان اندازه گیری می کنند. همین ابزار می تواند عملکرد شروع و دینام شما را نیز بررسی کند و اغلب همه آنها همزمان می توانند انجام شوند. انجام این تست ها می تواند راهی عالی برای بررسی سیستم الکتریکی وسیله نقلیه شما باشد. معمولاً میزان عملکرد باتری خود را می خوانید و اگر کمتر از 70٪ باشد، توصیه می کنیم باتری را تعویض کنید. ممکن است وسیله نقلیه شما هنوز با باتری 50٪ کم کار کند اما در آن سطح، ممکن است شما را در یک روز سرد سرگردان نگه دارد.

جمع بندی

خب در این مقاله دیر روشن شدن موتور موتور مورد برسی قرار گرفت امیدواریم از خواندن مقاله لذت برده باشید. همچنین اگر به خدمات امداد خودرو نیاز داشتید از طریق شماره زیر با تماس بگیرید.

دیر روشن شدن موتور ماشین

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع کلیک کنید